Popis projektu

Pri prvej obhliadke bytu v Starom Meste v Bratislave som videl krásny pôvodný stav bytu v tehlovom dome s vysokými stropmi a priestrannými izbami. Majitelia bytu mali rovnaký pohľad. Chceli bytu ponechať nádych histórie a zároveň použiť kvalitné materiály a moderné technologické postupy pri rekonštrukcii bytu.

Projekt rekonštrukcie som rozdelil na dve fázy:
1. Fáza – Búracie práce, vyčistenie stavby, nová SMART elektroinštalácia vrátane revízie, pripojenie a zmena hlavnej elektrickej prípojky na 3 fázovú vrátane revízie, murovanie nových priečok, pivničný priestor, nové strojové omietky, základný betónový poter, kompletná inštalácia nového vodného podlahového kúrenia, nový kotol a bojler vrátane revízie, prerobenie stúpačiek, nové rozvody vody a odpadov vrátane revízie, potery, sadrokartónové stopy – celý byt, zvukovo izolačné steny – medzi izbami a od susedov, reštaurovanie pôvodných tehlových stien, nivelizácia podláh.

2. Fáza – Maľovanie resp. striekanie stien bielou farbou, lepenie drevených podláh – klasické, lepenie drevených podláh – špeciálne „Maďarský vzor“, obklady a dlažba do WC a kúpeľne – špeciálna podlaha a guličková mozaika, reštaurovanie pôvodných zárubní, nové interiérové dvere, nové bezpečnostné vchodové dvere, inštalácia sanity, inštalácia zásuviek a vypínačov, SMART elektroinštalácia – nastavenie systému, inštalácia všetkých svietidiel.

Priebeh 1. fázy

Na začiatku bolo potrebné urobiť hrubé búracie práce. Vyčistiť podlahy do hĺbky 20-30 cm a zosekať pôvodné steny, ktoré mali na väčšine miest vydutú celú omietku. Tieto práce si zabezpečil majiteľ sám. Detailné pokračovanie búracích prác, vybúranie steny pod pôvodnou klenbou, ktorá zostáva zachovaná, a dočistenie podláh a stien sme realizovali už my – PROFIWORK.

Práce pokračovali novou elektroinštaláciou – sekanie drážok, nová kabeláž. Popri týchto prácach prebiehalo murovanie steny do spálne a ďalšie drobné práce, ktoré boli nevyhnutné pre ukončenie káblovej elektroinštalácie.

Po ukončení novej kabeláže sa robili nové omietky. V pôvodných tehlových domoch v Bratislave-Starom Meste je to veľmi komplikované. Samotná doprava strojov a materiálu do uličiek Starého Mesta, kde sme museli uzavrieť v hlavnej dopravnej špičke celú ulicu a priebežne pozastaviť dopravu v troch jazdných pruhoch by pre niektoré stavebné a rekonštrukčné firmy bolo priamo nemožné. Pre nás neexistujú žiadne problémy, hľadáme riešenia a tak sme všetko potrebné zabezpečili a zorganizovali.
Omietky na pôvodnú tehlu sa nanášali v dvoch hlavných vrstvách. Pred-nástrek prvej bol nevyhnutný vzhľadom na pôvodnú tehlu.

Ukončením prác na omietkach nasledovalo opäť zložité organizovanie dopravy kvôli materiálu a strojom potrebným na vyrovnanie podláh. Prvé vyrovnanie podlahy „nahrubo“ sme robili z toho dôvodu, že bytovka je odizolovaná, ale pôvodná podlaha bola krivá a hrboľatá a nebolo možné na ňu položiť polystyrén podlahového kúrenia.
Vyrovnanie podlahovým betónom prebehlo v poriadku.

Samozrejme každé práce, resp. každé ukončenie prác, ktoré vyžadovalo správnu vlhkosť a podobne bolo dodržané. Žiadny postup schnutia sa neurýchľoval.

Nové omietky a základné vyrovnanie podlahy boli spravené a my sme mohli pokračovať ďalšími prácami. Nasledovala kompletne nová vodoinštalácia, odpady a kompletná inštalácia vodného kúrenia, kotlu a bojlera. Zároveň s vodoinštaláciou sa prerábali stúpačky, ktorých úpravu zabezpečovala externá firma správy domu. Táto spolupráca bola veľmi kvalitná a profesionálna. Firma s nami neustále komunikovala a pripravila nám stúpačky tak, ako sme potrebovali. Všetky práce prebiehali za môjho neustáleho dozoru.
Podlahové kúrenie bolo vyhotovené v súlade so všetkými technickými normami. Premerané, otestované, natlakované a spolu s revíznou správou dokončené. Inštalácia nových vodovodných rozvodov bola rovnako odskúšaná a natlakovaná.

Počas vodoinštalačných prác sa robila SMART elektroinštalácia. Ide o elektroinštaláciu, ktorá vyžaduje správnu kabeláž (tú sme dodržali už v prvom kroku) a technicky zložitejšiu inštaláciu rozvádzača a programovacích modulov. Viac o SMART elektroinštalácii si môžete prečítať tu v našom článku.

Využili sme čas a popri práci na elektrike a vode nám stihli preschnúť steny a mohli sme pokračovať vyliatím finálneho poteru do celého bytu. Poter mal danú presnú výšku, ktorú sme si vytýčili. Bolo to hlavne z toho dôvodu, že sme nechceli nikde v byte robiť prechodové lišty. Všetko musí byť presné a v jednej rovine.
Vyrovnanie poterom bolo ukončené. Poter sa nechal preschnúť.

Počas schnutia poteru sme začali reštaurovať pôvodné tehly. Tento proces je veľmi zdĺhavý a vopred neviete odhadnúť presne strávený čas na reštaurovaní. Reštaurovanie je umenie, preto k reštaurovaniu treba pristupovať ako k maľovaniu obrazov a podobne.

Ďalším krokom popri reštaurovaní bola montáž zvukovo izolačných stien, odhlučnenie a následne montáž sadrokartónových stropov do celého bytu.

V tejto fáze sme spravili nivelizáciu podláh pre absolútne vyrovnanie a rozhodli sme sa spraviť aj prvý nástrek stien a stropov bielou farbou, aby sme vedeli odhaliť prípadné drobné nedostatky, dorobiť ich a mohli tak finálne maľovanie odovzdať v úplnej dokonalosti.

2. fáza

Druhá fáza aktuálne prebieha a jej fotky a popis vám pripravím čoskoro v samostatnej referencii.

Detaily

Dátum dokončenia:30.11.2023
Zákazník:Lenka O.
Miesto:Bratislava - Staré Mesto
Orientačná cena:Celkom 1a2 fáza 95000 - 160000 Eur
Zdieľať